I dag lanserar Centerpartiet Framtidsbygget - Sveriges mest öppna idéprogramsarbete. Här kan alla som vill delta i utformningen av Centerpartiets nya idéprogram. Centerkvinnorna välkomnar att Centerpartiet fortsätter att arbete i öppna processer och vi ser fram emot att få vara med och fortsätta att utveckla en jämställd politik, säger förbundsordförande Gunilla Hjelm.
När nu ett nytt idéprogram ska tas fram väljer Centerpartiet att engagera både medlemmar och allmänheten att i en transparent och öppen process delta i utformningen av det nya idéprogrammet. Det sker genom en wikilösning där alla kan skriva in sina idéer.
-Programmet ska inte bara vara ett partiprogram för Centerpartiet, utan ett idéprogram för hela Sverige, säger Per Ankersjö, ordförande i idéprogramsgruppen.
- Centerkvinnorna är liberala feminister som vet att ett ojämställt samhälle begränsar var och ens frihet. För oss är feminismen inte bara kvinnors kamp för jämställdhet utan alla människors kamp för friheten att vara den man är. Det är vår ingång i arbetet med att ge förslag till ett nytt partiprogram, avslutar Gunilla Hjelm.
"Alla får vara med och forma C:s idéprogram" (DN-debatt 2012-02-01)
Länk till Framtidsbygget där alla kan skriva in sina idéer.